14 липня —  День видимості небінарних людей

Текст: Лі
Переклад: Акріл

14 липня —  День видимості небінарних людей. Вітаємо всіх причетних!

Текст на русском языке тут.

У цих картках ми розповімо про принципи небінарного активізму.

Матеріал актуальний для тих, хто займається активізмом, є союзни_цями, які працюють або планують працювати з небінарною спільнотою і хочуть бути в курс подій. Будемо раді, якщо пост на цю тему підтримає вас та зміцнить вашу активістську ідентичність.

Принципи, про які ми розповідаємо, не є універсальними, в інших небінарних персон може бути все інакше і це чудово! Різноманітність небінарних: людей, ідентичностей, досвіду — створюють особливе поле багатогранного активізму.

* Ми використовуємо «небінарність» як «парасолькове» поняття, що поєднує людей, які не ідентифікують себе як чоловіків і жінок, але для когось доцільніші інші визначення.

Небінарна* автономія

Автономія — важливий принцип у роботі групи, яка сформована навколо ідеї самоадвокації. Автономія означає, що колектив самостійно ухвалює рішення у питаннях, які стосуються їх безпосередньо: небінарні люди самі визначають свої потреби.

Наприклад, небінарні люди створюють ініціативи та включають людей лише за цією ознакою; можуть перебувати в організаціях та формувати там окрему групу з правом голосу з «небінарних» питань; також небінарна особа може бути єдин_ою представни_цею групи в організації і впливати там на прийняття рішень.

Соціальна критичність та фем-оптика

Небінарні активіст_ки грають за власними правилами: ставлять під сумнів усталений порядок речей, аналізують соціальні структури та інститути, в яких присутня влада: капіталізм, патріархат та інші ієрархії.

Прикладом перегляду традиційного погляду на спільну роботу є безліч форм об’єднань чи механізми прийняття рішень. Небінарні ініціативи можуть бути горизонтальною групою, ініціативною групою з лідер_ками, організацією з перевиборною керуючою Радою, групою підтримки або комуною.

Гендерна різноманітність

Світ гендерних ідентичностей значно ширший, ніж категорії чоловіків, жінок та небінарності. Визначення несуть у собі кілька функцій: описують відчуття власного гендера, бачення своєї гендерної ролі у суспільстві та політичну позицію. Промовляння своєї ідентичності, яка для когось може звучати незвично чи складно, є актом активізму (іноді запрошенням до розмови).

Наприклад, небінарні люди використовують такі самовизначення: транс*фемінна або транс*маскулінна особа, квір, гендер-флюїд, демібой або демігерл, транс*фемінна або транс*маскулінна небінарна людина, агендер і т.д.

Мова та небінарність

Небінарні ініціативи звертають увагу на мову та використовують засоби гендерної нейтралізації чи гендерної різноманітності тексту.

Наприклад, для гендерної нейтралізації використовуються різні види гендер-гепів, фемінітиви чи інші засоби, які люди сміливо впроваджують в усну чи письмову мову.

Самоадвокація та розвиток активізму

Нині активізм, яким займаються небінарні люди є набагато різноманітнішим, ніж років п’ять – сім тому. Поняття самоадвокації та думка про те, щоб захищати власні інтереси здавалася революційною.

Завдяки тривалій роботі небінарних, квір-, ЛГБТ+ та феміністських ініціатив поняття небінарності вкоренилося в активістському середовищі. Сьогодні небінарні люди не зобов’язані робити вибір: йти працювати у велику правозахисну організацію та сидіти в шафі, або ж займатися низовим транс*активізмом. Комусь ближче тема небінарних прав чи захист прав іншої групи, до якої належить людина; комусь ближче громадянський активізм чи екологія. І це чудово!