Текст: Єва-Ліліт
Візуал: Олі
Перекладач: Акріл
Текст на русском языке здесь.
Відразу після початку мобілізації в Україні з’явилися свідчення трансгендерних та небінарних людей, яких не випускали з країни через чоловічий ґендерний маркер у документах, що посвідчують особу.
У лютому з’явилася інформація, що не працюють аптеки навіть у великих містах. Потім більшість аптек поступово відновили роботу, але ця проблема на часі на прифронтових та окупованих територіях, де придбання гормональної терапії ускладнене. А відома «Ліна з Києва», яка виготовляла кустарно препарати фемінізуючої терапії, покинула країну.
Як змінити документи та знятися з військового обліку
Одна з головних проблем зараз — це літера «Ч» у паспорті, яка не дозволяє покинути країну під час воєнного стану. Щоб змінити документи, необхідно отримати відповідні медичні свідоцтва.
За законами України, будь-яка людина від 18 років може розпочати трансгендерний перехід. Формальним допуском до медичного переходу є медичний висновок з діагнозом F64.0 («транссексуалізм»). У сучасній практиці лікарі вимагають для встановлення діагнозу амбулаторний нагляд за пацієнт_кою протягом 2 років та/або обстеження в психіатричному стаціонарі не менше 2 тижнів.
Така довідка не є достатньою підставою для зміни гендерного маркера у паспорті, але вона є обов’язковою для подальшої зміни документів та медичної допомоги. Крім того, за українським законодавством, діагноз з параграфів F50-F69 МКХ-10 є підставою для обмеження категорії придатності до служби у воєнний час. Проте остаточне рішення знімати з обліку чи ні, виносить медична комісія при військкоматі.
Таким чином, довідка з діагнозом F64.0 може бути законною підставою покинути територію України, якщо військкомат зняв людину з військового обліку на цій підставі. Довідка може допомогти виїхати транс*фемінним людям, які ще не змінили документи: у практиці Квір Світ є свіжі підтвердження успішного переходу Українського кордону з довідкою та незміненим паспортом.
Якщо у вашому паспорті стоїть літера «Ч» і ви вже отримали висновок з діагнозом F64.0, ви можете звернутися до військкомату за місцем прописки та надати туди свої документи (медичний висновок, свідоцтво про народження, паспорт, ID-картку). Військкомат має ухвалити рішення про непридатність до військової служби.
Також із висновком психіатра з діагнозом F64.0 можливе подальше отримання медичного свідоцтва про «зміну (корекцію) статевої належності» за формою №066-3/о, що видається сімейним лікарем. На підставі цього свідоцтва проводиться зміна гендерного маркера в паспорті.
Надалі ці документи дозволять вам оперативніше отримати необхідну медичну допомогу за кордоном — від консультацій психолога до придбання гормонів та проведення гендерно-афірмативних операцій.
Хто допоможе з релокацією
- Допомога з виїздом за кордон для квір-людей від КиївПрайд (заявка)
- Допомога з евакуацією до Західної України та інших країн (Польща, Угорщина, Словаччина, Чехія, Німеччина, Румунія, Молдова, Грузія, Швеція, Франція, Італія, Ізраїль, країни Балтії, Канада) від Інсайт (заявка)
- Виїзд за кордон (з Житомирської області) від Ти не один (написати у Фейсбук, Інстаграм).
- Виїзд за кордон від Квір Світ (заявка).
- Релокація до Братислави від Gender Stream (заявка).
- Евакуація з окупованих територій від Trans*Generation (заявка).
Якщо ви не можете або не хочете поїхати
Якщо ви не хочете або з якоїсь причини не можете покинути країну, але вам потрібне переміщення в безпечніше місце, ви можете звернутися до ЛГБТК-шелтерів.
- У Києві від КиївПрайд (заявка), від Gay Alliance Ukraine (написати у Фейсбук).
- У Києві та Дніпрі від Global Alliance (заявка).
- В Одесі від LGBT Association LIGA (написати до Фейсбуку).
- На Закарпатті від Gender Stream (заповнити заявку).
- У Львові та Чернівцях від Інсайт (заповнити заявку).
Якщо вам не вистачає грошей (а також продуктів чи ліків).
Якщо ви відчуваєте фінансові труднощі або просто не маєте доступу до товарів першої необхідності (їжа, ліки, гігієнічні засоби), ви можете звернутися до:
- Гендер Зед у Запоріжжі за одягом, ліками, їжею (заявка).
- Інсайт за їжею, ліками (зокрема – гормональною терапією) тощо (заявка).
- Ти не один на Житомирщині за їжею, ліками, предметами першої необхідності (написати у Фейсбук, Інстаграм). Можуть скоординувати щодо отримання антиретровірусної терапії (для людей, які живуть з ВІЛ).
- Gender Stream по фінансову допомогу (заявка).
- Точка опори можуть скоординувати щодо отримання препаратів доконтактної профілактики ВІЛ (заявка).
- Trans*Generation за гормональними препаратами (заявка).
- КиївПрайд за фінансовою або гуманітарною допомогою, якщо ви розміщуєтеся у їхньому шелтері (графа у заявці на шелтер).
- Громадська організація транс*людей Когорта у Дніпрі та Одесі за продуктовими наборами, гігієнічними засобами, ліками (написати Юлії Ареф’євій у Фейсбуці або Телеграмі @hurricanelily_ja)
- Квiр Свiт допомагають перерахуванням коштів на їжу та медикаменти (заявка).
Крім того, допомогу надають деякі індивідуальні активіст_ки:
- У Львові можна звернутися за продуктами, гігієнічними засобами та ліками за телефонами +380989681515 (Ян), +380933391101 (Олена).
- У Чернівцях можна звернутися за продуктами, гігієнічними засобами та ліками за телефоном +380660468872 (Валерій).
Де ще шукати допомоги?
Юридична допомога:
- Інсайт надає безкоштовні юридичні консультації (заявки).
- Наш Світ надає безкоштовні юридичні консультації, у тому числі щодо еміграції та мобілізації. Зателефонуйте за телефоном +3800952730309 або залиште заявку на сайті.
- КиївПрайд надає безкоштовні юридичні консультації з питань злочинів на ґрунті ненависті (заявка).
Френдлі лікарі:
- Інсайт надає контакти трансфрендлі лікарів в Україні за заявкою.
- Точка опори допомагають із записом на приймання до френдлі-спеціаліст_ок для тестування на ВІЛ, гепатит В і С, сифіліс у Києві та онлайн.
Інформаційна допомога:
- Гаряча лінія Транс*Коаліції: консультації з питань релокації, шелтеру, отримання гуманітарної, психологічної, юридичної, медичної допомоги у країнах Східної Європи та Центральної Азії. Писати на пошту tchelp2022@gmail.com або Телеграм @TChelp2022.
- Trans*Generation проводить консультації щодо легального перетину українського кордону (написати на електронну адресу helptgen@gmail.com).
- Для трансфемінних людей громадська фем-організація Sphere, Women Association проводить консультації з релокації та шелтеру (написати у Фейсбук або месенджери за номером +380934636363).
- Gender Stream консультує з питань релокації (заявка).
Психологічні консультації:
- Безкоштовні психологічні консультації від Інсайту (заявка). Можуть провести п’ять безкоштовних онлайн консультацій.
- Trans*Generation проводить безкоштовні психологічні консультації (заявка).
- Ініціативна група Resist*ance проводить безкоштовні консультації психолога (заявка).
- Ініціатива Гендер Зед проводить психологічні консультації для мешканців Запоріжжя. Щоб подати заявку, пишіть у директ.
- Психологічна допомога для ЛГБТК+ людей та людей, які живуть із ВІЛ, від Мережі параюристів. Надають не більше однієї консультації раз на 2 тижні та не більше 3 консультацій до кінця року на одну особу. Подання заявок за посиланням.
- Інша проводить психологічні консультації для квір-людей та жінок, які постраждали від війни. Надають до 5 безкоштовних консультацій психолога та можливість групової психотерапії. Щоб подати заявку, пишіть у директ.
- Global Alliance надають дві безкоштовні консультації психолога та можливість групової психотерапії. Щоб подати заявку, пишіть у директ.
- Ти не один проводить безкоштовні консультації психолога та групову психотерапію. Кількість консультацій визначається індивідуально. Подати заявку.
Кризова психологічна допомога:
- Громадська фем-організація Sphere, Women Association створила кризову онлайн групу підтримки та онлайн-чат психологічної взаємопідтримки. Для отримання допомоги напишіть у Фейсбук або месенджери за номером +380934636363.
- Чат-боти з кризовими консультаціями:
- Гаряча лінія психологічної допомоги жінкам від «Марш Жінок» – бот у телеграмі.
- Чат-бот із консультаціями, у тому числі психологічними, від ЄКОМ – бот у телеграмі.
- Чат-бот із консультаціями, у тому числі психологічними, від Help 24 – бот у телеграмі
Групи підтримки:
- Ініціативна група Resist*ance проводить групи підтримки (заявка).
- Онлайн групи підтримки від КиївПрайд. Анонси з’являються у соцмережах ініціативи з посиланням на запис.
- Чат взаємодопомоги для ЛГБТК-людей, які виїхали з України, від ХарківПрайд. Щоб подати заявку, пишіть у директ.